جمع آدم های بیکار در اردوگاه ترامپ
۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
شناسه : 6723
کتاب اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد (خاطرات ۴۵۳ روز حضور در کاخ سفید) (۳)
نویسنده : حامد محرم نیا منبع : بیسیم‌چی

«پل لاکسالت» سناتور سابق ایالت نوادا که جزو مربیان من هم محسوب می شود همیشه می گفت: «در عالم سیاست از تصورات پاک و معصومانه خبری نیست.» این نوع نکته سنجی، نحوه انتصاب افراد در سمت های بالای اجرایی را به خوبی توضیح می دهد. باوجود جملات تکراری نظیر «وقتی فلان رئیس جمهوری از من دعوت کرد من بسیار متعجب شدم و…» که از سوی شخصیت های مختلف در رسانه ها مطرح می شود، باید گفت که چنین اظهار بی علاقگی (به پست و مقام) در اکثر مواقع نسبت چندانی با واقعیت ندارد. همچنین باید تاکید کنم که رقابت برای به دست آوردن پست های بالای حکومتی در هیچ زمانی به اندازه دوران انتقال قدرت از رئیس جمهوری قبلی به رئیس جمهوری جدید، شدید و فشرده نیست.

دوران انتقالی در واقع یک بدعت امریکایی است که در دهه های اخیر کاملا به عنوان یک سنت، جا افتاده است. به نظر من تیم هایی که کارهای دوران انتقالی را انجام می دهند در واقع سوژه های خوبی برای مطالعات موردی دانشجویان دانشکده های بازرگانی و کارآفرینی هستند تا یاد بگیرند چگونه می توان کاری انجام نداد. این تیم ها برای یک دوره مشخص و زودگذر (از زمان انتخاب رئیس جمهوری جدید تا برگزاری مراسم تحلیف) شکل می گیرند و پس از آن برای همیشه ناپدید می شوند. آنها در این دوره کوتاه در معرض سیلی از داده ها و اطلاعات (و حتی اطلاعات نادرست) قرار می گیرند؛ اطلاعاتی که اغلب پیچیده و متناقض هستند.

تحلیل های مرتبط با سیاست ها و راهبردها از دیگر مواردی است که به سوی اعضای تیم انتقالی سرازیر می شود. بسیاری از این مطالب در واقع حاصل تصمیمات افراد شاغل در بوروکراسی دولتی و همچنین نظارت های رسانه ای و اعمال فشار گروه های منفعتی و گروه های ذی نفوذ است. نمی توان انکار کرد که فرآیند انتقال قدرت در برخی دوره ها بهتر از دوره های دیگر بوده است. نحوه بروز و ظهور عملکرد تیم های انتقالی در واقع شکل و شمایل دولت آتی را برای جامعه آشکار می کند.

انتقال قدرت به «ریچارد نیکسون» رئیس جمهوری جدید امریکا در دوره انتقالی ۱۹۶۹-۱۹۶۸ نخستین نمونه از انتقال امروزی و معاصر قدرت در امریکا به شمار می رود که طی آن هر یک از بخش ها و سازمان های اجرایی دولت با دقت تحلیل و بررسی شد. دوره انتقالی رونالد ریگان در ۱۹۸۱-۱۹۸۰نقطه عطفی بود در رسیدن به این اصل که «سیاست گذاری یعنی نیروی انسانی (وفادار)». تیم ریگان به طور عامدانه تلاش خود را بر انتخاب افرادی متمرکز کرد که به برنامه های انتخاباتی رئیس جمهوری منتخب پایبند و وفادار بودند. اما دوره انتقالی ترامپ در ۲۰۱۷-۲۰۱۶ دوره ای مختص خود ترامپ بود.

من شب انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ (هشتم و نهم نوامبر) را در استودیوهای شبکه فاکس نیوز در منهتن نیویورک سپری کردم و منتظر بودم تا به طور زنده اولویت های سیاست خارجی رئیس جمهوری جدید را برای بینندگان این شبکه تحلیل کنم. همه منتظر بودیم تا ساعت ۱۰شب (هشتم نوامبر) و بلافاصله با اعلام پیروزی هیلاری کلینتون، کار تحلیل و بررسی را شروع کنیم. اما من در نهایت ساعت سه بامداد روز بعد (نهم نوامبر) روی آنتن رفتم.

وقت زیادی صرف مقدمه چینی و آماده سازی نه تنها در ساختمان فاکس نیوز بلکه در اردوگاه رئیس جمهوری منتخب شده بود. تعداد معدودی از ناظران باور داشتند که ترامپ ممکن است پیروز انتخابات شود، همان گونه که در انتخابات سال ۱۹۹۶ کمپین انتخاباتی «رابرت (باب) دال» شکست را در برابر بیل کلینتون (شوهر هیلاری) تجربه کرده بود. سطح آماده سازی های پیشاانتخاباتی ترامپ متوسط و معمولی بود و همین می توانست از در پیش بودن سرنوشتی شوم برای اردوگاه وی حکایت کند. در مقابل فعالیت های انتخاباتی هیلاری گسترده و عظیم بود و چنین به نظر می رسید که یک لشکر بزرگ در حال حرکت به سمت تصاحب قدرت است.

به نظر می رسید فقط تعدادی افراد جان سخت و متعصب دور و بر ترامپ حضور دارند که از بیکاری وقت خود را به بطالت می گذرانند. به همین دلیل پیروزی دور از انتظار وی باعث شد که اردوگاه وی از آمادگی لازم برخوردار نباشد و بلافاصله درگیری های علنی با داوطلبانی که قرار بود در دوره انتقالی کار کنند بر سر حوزه و نفوذ قدرت آغاز شود که همین مساله باعث شد تقریبا همه مقدمه چینی ها و حاصل کار تیم انتقالی از بین برود. با این اوصاف به سختی می توان گفت که شروع روز نهم نوامبر، شروعی فرخنده و میمون بود، بویژه که گروهی از مسئولان و کارکنان دوره انتقالی قدرت در واشنگتن مستقر بودند و ترامپ و نزدیک ترین دستیارانش در برج ترامپ در منهتن نیویورک به سر می بردند. ترامپ بخش اعظم کارهایی را که توسط دستگاه عظیم فدرال امریکا قبل از پیروزی وی در انتخابات انجام شده بود، درک نمی کرد. او حتی در دوره انتقالی هم آگاهی چندانی نسبت به این موضوعات پیدا نکرد که همین مساله نشان داد عملکرد مدیریتی وی در کاخ سفید مطلوب نبوده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.