اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد
۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
شناسه : 6506
کتاب اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد (خاطرات ۴۵۳ روز حضور در کاخ سفید) قسمت اول
نویسنده : حامد محرم نیا منبع : بیسیم‌چی

کتاب اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد در ۵۹۲ صفحه و از سوی انتشارات «سایمون و شوستر» منتشر شده و حاوی ۱۵ فصل است که علاوه بر ذکر برخی تعاملات جاری و اتفاقات غیرمترقبه در درون کاخ سفید و بویژه در حلقه تیم امنیتی و سیاسی ترامپ، به نحوه برخورد رئیس جمهور تازه کار با موضوعات مهم در حوزه روابط خارجی و بحران های بین المللی اشاره می کند؛ موضوعاتی نظیر روابط امریکا – روسیه، مناسبات امریکا – چین و سیاست واشنگتن در قبال کره شمالی، ونزوئلا، ایران، سوریه، ترکیه و برخی کشورهای دیگر که بر اساس جمع بندی بولتون ترامپ در اکثر این موارد ناکام بوده است. بولتون در عین حال تاکید می کند که ترامپ به بحران و بحران آفرینی اعتیاد پیدا کرده بود.

بولتون که خود به عنوان سیاستمداری تندرو و جنگ طلب مشهور است، پس از خروج از کاخ سفید، بخشی از تجربیات و مشاهدات دست اول خود را در این کتاب برای حمله به رئیس سابق خود به کار گرفته و بعضا نکات جالب توجه و سرگرم کننده ای را درباره ویژگی های شخصیتی و رفتاری ترامپ به خواننده ارائه می کند.

تصویری که او از ترامپ ارائه می دهد یک رئیس جمهور کم سواد و فاقد دانش سیاسی است که حتی از ساده ترین موضوعات مهم جهانی نیز آگاه نیست. نظیر آنچه که در یک دیدار رسمی با ترزا می نخست وزیر سابق بریتانیا اتفاق افتاده بود و به نوشته بولتون در این دیدار وقتی صحبت از تسلیحات اتمی می شود، رئیس جمهور ترامپ خیلی جدی سوال می کند که مگر بریتانیا هم سلاح اتمی دارد.

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ در کتاب خود با ذکر نمونه های مختلف از جمله نحوه تعامل ترامپ با رئیس جمهوری چین تاکید می کند که تصمیمات مهم ترامپ نه با هدف تامین منافع ملی امریکا، بلکه با یک هدف مشخص و فردی اتخاذ می شد: پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری (۲۰۲۰) امریکا. بولتون در این زمینه به دیدار سال ۲۰۱۹ ترامپ و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن اشاره می کند و می نویسد ترامپ در این دیدار به طور عجیبی موضوع صحبت را به انتخابات امریکا کشاند و با ذکر ظرفیت های اقتصادی چین ملتمسانه از همتای چینی خواست که به پیروزی در انتخابات امریکا کمک کند.

برخی از جداشدگان و اخراجی های دولت ترامپ در سال های اخیر خاطرات خود را در قالب کتاب های اینچنینی منتشر کرده اند اما می توان گفت کتاب جان بولتون با توجه به وضعیت خاص داخلی امریکا و تحولات اخیر در حوزه بین الملل و همچنین برخی افشاگری های جدید، سر و صدای بیشتری ایجاد کرد به نحوی که کاخ سفید تلاش نمود با شکایت قضایی و حتی با مستمسک قرار دادن درز اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده، جلوی انتشار آن را بگیرد. ویژگی مشترک کتاب هایی که اخیرا توسط مقامات سابق امریکا منتشر شده افشاگری در مورد خصوصیات اخلاقی و فردی رئیس جمهور ترامپ و آشفتگی بی سابقه در درون کاخ سفید و در سطوح بالای دستگاه حاکمه امریکا است.

در حالی که جیمز کومی رئیس سابق پلیس فدرال امریکا (اف بی آی) به عنوان نخستین اخراجی ترامپ در کتاب خود تحت عنوان «وفاداری والاتر» در سال ۲۰۱۸ ترامپ را با رئیس باندهای مافیایی امریکا مقایسه کرده بود که فقط به دنبال جلب وفاداری مقامات دولتی به شخص خود است، جان بولتون در کتاب اتاقی که در آنجا اتفاق افتاد، ترامپ را فردی معرفی می کند که فقط به دنبال حفظ مقام و جایگاه خود به عنوان رئیس جمهور در کاخ سفید است و حتی از اینکه ریاست جمهوری اش به دو دوره چهار ساله محدود شود، ناراحت است.نکته جذاب دیگر در مورد کتاب بولتون، پیشینه سیاسی خود نویسنده است که از نظر موقعیت و جایگاه سیاسی در جناح راست محافظه کاران طبقه بندی می شود و قبل از انتصاب به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ در بهار ۲۰۱۸، سابقه همکاری با دولت های رونالد ریگان و جورج بوش پدر و پسر را در کارنامه دارد که همگی جمهوریخواه بوده اند. اما چه اتفاقی در سال های اخیر در سطوح بالای سیاسی و در میان نخبگان امریکا روی داده است که فرد متعصب و محافظه کاری نظیر بولتون دست به چنین افشاگری های تحقیرآمیزی علیه رئیس خود که یک رئیس جمهور جمهوریخواه است، می زند. مطالعه این کتاب جنجالی شاید به این سوال و سوالات بسیار دیگر درباره اوضاع سیاسی آشفته امریکا و نحوه تصمیم سازی در درون حلقه های بسته کاخ سفید پاسخ دهد. بیسیم‌چی در راستای وظیفه اطلاع رسانی خود و در ادامه انتشار کتاب های مهم سیاسی در حوزه بین الملل از جمله خاطرات مقامات سابق امریکا، ترجمه کامل کتاب جدید جان بولتون را نیز در سایت بیسیم‌چی و به صورت روزانه تقدیم شما می کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.