آسیب ‌شناسی اعتیاد جوانان
۰۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
شناسه : 6447
راه های جلوگیری از گسترش اعتیاد در جوانان
نویسنده : امیر حسین زارعیان منبع : بیسیم‌چی

در خانواده هایی که نوجوانان بدون اطلاع والدین در بیرون از خانه هستند و نظارت فعال بر أنان صورت نگیرد، احتمال مصرف مواد در اینگونه نوجوانان دور از انتظار نیست.

آرامش درون خانواده همراه با نظارت فعالانه والدین ، نقش موثر در پیشگیری از گرایش نوجوانان به مصرف ماری جوانا خواهد داشت.

دست یابی به لذت کاذب، کنجکاوی، وجود فشارهای روانی، اعتماد به نفس پایین . از جمله عوامل خطر در گرایش نوجوانان و جوانان برای استفاده از ماری جوانا می باشد.

وجود والدین و دوستان مصرف کننده مواد، به دلیل الگوی نامناسب، زمینه را برای ترغیب نوجوانان به مصرف ماری جوانا مهیا می سازد.

افرادی که ماری جوانا مصرف می کنند دچار اختلال در تعادل و عملکرد حرکتی – اختلال در تمرکز و هوشیاری اختلال قضاوت – تضعیف سیستم ایمنی بدن – افزایش تمایل به برخاشگری و گرایش به مواد سنگین تر خواهند شد.
نوجوانی که دارای هویت های دنباله رو، سردرگم ( بی هدف و بی برنامه ) و بحران زده هستند احتمال مصرف ماری جوانا در آنان وجود دارد.

فرزندانی که عضو خانواده های سالم و نیرومند هستند ، کمتر احتمال دارد با همتایان مصرف کننده ماری جوانا رابطه برقرار کرده یا تحت تاثیر آنان قرار گیرند.

نوجوانانی که دارای هیجان طلبی منفی نظیر پرخاشگری. خلفیات تکانشی و دارای مشکلات روحی و روانی هستند احتمال دارد به مصرف ماری جوانا مبادرت نمایند .

والدین گرامی: بروز تغییرات ظاهری در دو هفته متوالی (مانند قرمز شدن چشم ها ، بی توجهی به نظافت فردی، کاهش بی دلیل وزن، مشکلات تنفسی). تغییرات عمده شخصیتی و رفتاری مانند
سرخوشی زیاد و خنده های بی مورد، اختلال در فعالیت های تفریحی و اجتماعی، بروز افکار خودکشی اختلال در عملکرد بینایی و شنوایی در فرزندان خود را جدی بگیرید.

والدین عزیز: بروز بی قراری و اضطراب، پرخاشگری و خوی تهاجمی، اختلال در تمرکز و ادراک، رفت و آمد های مشکوک و دیر آمدن فرزند به منزل، افسردگی ، کناره گیری از والدین، انزوا طلبی، بی انگیزگی برای ادامه تحصیل و ادامه زندگی، دیر آمدن به منزل و وجود وسایل مصرف مواد در اتاق فرزندان و از جمله هشدار های جدی برای آغاز مصرف مواد در نوجوانان است.

آموزش مهارت های تصمیم گیری منطقی به فرزندان به منظور پرهیز از تصمیم گیری های ناگهانی منفعلانه و احساسی، اقدامی موثر برای توانمند سازی آنان در برابر مصرف مواد مخدر و روان گردان می باشد.

تقویت آرامش و نشاط اجتماعی، افزایش استانه تحمل، هویت سالم ، خودکنترلی و خویش نگهبانی و کنترل هیجانات منفی از مهم ترین روشهای پیشگیری از مصرف مواد در نوجوانان می باشند.

آموزش مهارت های حل مساله، تفکر نقادانه، خلاقیت برای توانایی حل مساله سازگاری اجتماعی و تصمیم گیری منطقی از مهم ترین عوامل پیشگیری از مصرف مواد در نوجوانان می باشند.

والدین عزیز : سبکهای ارتباطی پرخاشگرانه و سلطه پذیر زمینه را برای انحراف فرزندان و گرایش آنان به رفتارهای پر خطر مهیا خواهد ساخت.

والدین گرامی: تصمیم گیری منطقی را به فرزندان خود آموزش دهید زیرا تصمیم گیری های ناگهانی مطیعانه، احساسی و اجتنابی از سوی نوجوانان، زمینه را برای انحراف آنان به سوی رفتارهای پرخطر فراهم خواهد ساخت.

والدین گرامی: از اعمال خشونت، نزاع، تنش، نوهین، مقایسه، مجادله، تحضیر شخصیت. تهدید سرزنش، عیب جویی. درگیری، کشمکش عاطفی و تنبیه فرزندان خودداری و با تعمیر روابط در منزل ، نسبت به برقراری ارتباط سالم با فرزندان مبادرت کنید.

اختلال در عملکرد بهینه خرده نظام های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ، سبب شکل گیری رفتارهای ناهنجار در جامعه از جمله اعتیاد خواهد شد.

احتمال مصرف مواد در نوجوانانی که در خانواده آنان دعوا ، اختلاف شدید و جر و بحث بین والدین وجود دارد. دو برابر سایر نوجوانان دیگر می باشد.

نوجوانان عزیز : آیا میدانید عوارض مصرف ماده گل (ماری جوانا) عبارت است از : اضطراب – سرخوشی کاذب- فراموشی اختلال حافظه کوتاه مدت بی انگیزگی ۔ پوچ گرایی – اختلال در تمرکز و تعادل.

والدین عزیز: آیا در منزل به گفتگوی خانوادگی اهمیت می دهید؟ صحبت کردن با فرزندان درباره عوارض و پیامدهای مواد، اصلاح نگرش و باورهای آنان اقدامی موثر برای مقتدر سازی آنان در برابر رفتارهای پرخطر خواهد بود.

والدین عزیز: دانش کافی در باره پیامدها و عوارض اعتیاد ، الگو بودن و استفاده از روش های تربیتی هماهنگ، گامی موثر در پیشگیری از گرایش فرزندان به مصرف مواد است.

همگرایی و انسجام در دستگاه های امر مبارزه همراه با تقویت اهتمام اجتماعی مردم، بهترین روش برای ضربه زدن به سیستم هوشمند مواد مخدر و روانگردان ها است.

والدین گرامی : آیا شما برای پیشگیری از گرایش فرزندان تان به مصرف مواد مخدر و روان گردان ها اقدام کرده اید ؟

در خانواده هایی که دعوه اختلاف و جر و بهت بین والدین وجود دارد ، احتمال گرایش نوجوانان به مصرف مواد از جمله ماری جوانا ۲۱ . ۲ برابر سایر نوجوانان خواهد بود.

« شعارهای مرتبط با پیشگیری از مصرف مواد با محوریت بازیگران زندگی در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر سال ۱۳۹۹ »

ابتدا گوش کن؛ گوش دادن به کودکان و نوجوانان، اولین گام برای کمک به آنها جهت رشد سالم و ایمن آنها در برابر آسیب های اجتماعی است

نوجوان عزیز : در صورت هر گونه تعارف برای مصرف مواد مخدر و روان گردان ها با قاطعیت بگو “نه” مصرف نمی کنم.

نوجوان عزیز : مصرف مواد مخدر و روان گردانها را حتی یک بار هم تجربه نکن!

فرزندان خانوادمهای مستبد ، بی تفاوت ، گسسته و پریشان در لبه پرتگاه آسیب های اجتماعی هستند.

والدین گرامی : با نوجوان خود درباره عوارض و پیامدهای ناشی از مصرف مواد مخدر و روان گردان ها با رعایت سن تقویمی و عقلی او گفتگو نمایید.

به خاطر بسپاریم : مصرف نکردن مواد، بسیار آسان تر از ترک آن است . – والدینی که نسبت به ایمن سازی فرزندان خود دغدغه دارند همواره باید به این سوال ها پاسخ دهند : فرزندشان الان کجاست؟ چه کار می کند؟ با چه کسی است؟ والدینی که از محل حضور فرزند خود در بیرون از خانه مطلع هستند ؛ فرزندشان ۳۷ درصد شانس کمتری در مصرف مواد نسبت به سایرین خواهند داشت.

والدین گرامی : حمایت عاطفی از فرزندان، شاد کردن فضای منزل ، وضع مقررات و قوانین برای عدم هر گونه مصرف مواد و آموزش مقاومت در برابر فشار منفی گروه همسالان ، از جمله راه های موثر در پیشگیری از گرایش نوجوانان به اعتیاد است.

والدین عزیز : آیا می دانید ویژگی هایی همچون ستیزه جویی – پرخاشگری دروغگویی- پوچ گراییروان پریشی و اضطراب، زمینه ساز مصرف مواد در فرزندان خواهد شد؟

چهار نشانه خانواده های مستعد اعتیاد، فقدان ارتباط موثر و روابط عمومی ضعیف در اعضای خانواده تضاد و ناسازگاری، عدم انسجام و از هم گسیختگی. انحراف و اعتیاد یکی از اعضای خانواده.

اعتیاد : نوعی بردگی جدید در دنیای مدرن.

والدین گرامی: در صورت بروز تغییرات عمده شخصیتی، رفتاری و جسمی در فرزندان نظیر اختلال تمرکز و تعادل رفت و آمدهای مشکوک ، دیر آمدن به منزل ، کمبود انگیزش برای تحصیل و کاره اختلال در فعالیت های اجتماعی، فراموشی ، افکار خودکشی، سرقت وسائل از منزل، پرخاشگری و خلق و خوی تهاجمی، پر تحرکی، بی قراری، کناره گیری شدید و انزواطلبی، از مشاوران و متخصصین کمک بگیرید.

ویژگی های نوجوانان و جوانان مستعد اعتیاد ، خلقیات تکانشی و کنترل رفتاری ضعیف ، مخاطره جویی فقر مهارتهای عاطفی- روانی اجتماعی و شناختی ، احساس ناامیدی و درماندگی ، دارای خانواده بر تنش ، تاثیر پذیری از همسالان، عدم مهارت ابراز وجود ، هویت دنباله رو و بحران زده.

فرزندانی که عضو خانواده های نیرومند هستند، کمتر احتمال دارد با همتایان مصرف کننده مواد رابطه برقرار کرده با تحت تاثیر آنان قرار گیرند.

عوامل سوق دهنده نوجوانان به سوی رفتارهای پر خطر اعتیاد ، به دلیل فقر مهارت لازم در آنان ، فراتر از کنترل آنها می باشد. پس به فرزندانمان مهارت های لازم را بیاموزیم.

فقر اطلاعات ، کنجکاویهای هدایت نشده، اضطراب و افسردگی ، ضعف مبانی دینی ، کمبود امکانات تفریحی ، ضعف اعتماد به نفس، نگرش مثبت به مواد، مصرف مواد توسط والدین ، وجود دوستان مصرف کننده مواد و عدم ارتباط موثر با والدین ، از جمله عوامل گرایش افراد به مصرف مواد می باشد .

شانس ابتلا به مصرف مواد در دختران و زنانی که به یک اختلال خلقی مبتلا هستند چهار برابر و شانس دختران و زنانی که به یک اختلال اضطرابی مبتلا هستند دو برابر دیگران است. والدین گرامی به سلامت روان دختران مان بیشتر توجه کنیم.

دختران و زنان شش سال زودتر از مردان به وابستگی شدید به اعتیاد رسیده و درمان آنها سختتر خواهد بود .

پیامدهای بهداشتی ناشی از مصرف مواد عبارتند از : گسترش بیماری های جسمانی و روانی نظیر بیماری های عفونی ، ایدز ، هپاتیت ، مرگ و میر ، افسردگی ، اضطراب ، خودکشی ، انزواطلبی و شخصیت ضد اجتماعی.

پیامدهای اجتماعی ناشی از مصرف مواد عبارتند از : سرقت ، طلاق ، کودک آزاری ، همسر آزاری ، قتل عمد ، جرائم منکراتی ، نزاع و خشونت.

پیامدهای اقتصادی ناشی از مصرف مواد عبارتند از : اتلاف منابع و تحمیل خسارت و هزینه های هنگفت بر خانواده ، دولت و جامعه.

اعتیاد عامل جدی تهدید کننده سلامت جسمانی ، روانی ، اجتماعی، معنوی و فرهنگی جوامع به شمار میرود.

تقویت معنویت و باورهای مذهبی ، ارتقاء مهارت های اجتماعی و تاب آوری ، مهارت فرزند پروری و غنی سازی اوقات فراغت ، از مهمترین عوامل موثر در پیشگیری از مصرف مواد به شمار میروند.

ارضاء نیازهای عاطفی و روانی نوجوانان ، تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس آنان ، تقویت نگرش منفی نسبت به مصرف مواد و اعمال نظارت فعال والدین، از جمله راه های پیشگیری از گرایش فرزندان به مصرف مواد است.

والدینی که فرهنگ گفتگوی خانوادگی را در منزل تقویت نموده و فضای منزل را یادگیرنده می نمایند، فرزندان آنان در برابر انحرافات رفتاری و مصرف مواد و مقاوم تر خواهند شد.

معنویت و شرکت فعالانه در برنامه های دینی و مذهبی از جمله عوامل اساسی در عرصه پیشگیری از مصرف ماری جوانا در نوجوانان به شمار می رود.

وجود آرامش ، شادابی و رضایت از زندگی در فضای خانواده و جامعه ، از جمله عوامل موثر در عدم گرایش نوجوانان به شادی کاذب نظیر مصرف مواد می باشد.

عدم اعتیاد آور بودن مصرف ماری جوانا یک باور غلط در نوجوانان است. باور داشته باشیم مصرف هر ماده ماده حتی برای یک بار ، زمینه را برای غرق شدن در مصرف های بعدی مواد مهیا خواهد ساخت.

فقدان برنامه از سوی والدین برای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان، آنان را به سمت رفتارهای ناسالم از جمله مصرف ماری جوانا سون خواهد داد.

آموزش مهارت خود کنترلی و خویش نگهبانی ، از جمله راه های موثر در مقاوم سازی نوجوانان در برابر مصرف مواد می باشد.

کمال گرایی والدین در تحصیل، ورزش و … زمینه اضطراب و فشار روانی را در نوجوانان مهیا نموده و آنان را به رفتارهای پرخطر نظیر مصرف مواد سوق خواهد داد.

بی ضرر دانستن مصرف ماری جوانا و حشیش، شانس اعتیاد را در نوجوانان افزایش خواهد داد.

نوجوانانی که توانایی لازم برای رد درخواست مصرف مواد از سوی گروه دوستان را نداشته باشند ۹۱ درصد بیشتر در معرض خطر اعتیاد قرار خواهند داشت.

خانواده مهمترین محیط برای پیشگیری از اعتیاد

طبق آمار موجود بیشترین مصرف کنندگان مخدرهای جدید جوانان هستند و کشور ایران یکی از جوانترین جمعیت های حاضر جهان را به خود اختصاص داده است خطر گرایش به مواد مخدر از دوره نوجوانی آغاز می شود در این دوره رشدی فرد حساس ترین دوران زندگی خود را تجربه می کند ویژگی هایی چون استقلال طلبی، مخالفت با والدین گرایش به گروه همسن و… نوجوان را مستعد گرایش به رفتارهای پرخطر چون مصرف مواد مخدر می کند نتایج طرح ارزیابی وضعیت استعمال و وابستگی به مواد نشان می دهد میانگین سنی معتادان کشور ظرف هفت سال۳٫۱ سال پایین تر آمده است جمعیت معتادان ۲۰ تا ۲۴ ساله از ۱۱٫۷ در صد ، هم اکنون به ۱۷٫۳ درصد رسیده است. طبق این بررسی ها رشد اعتیاد در گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال طی سالهای اخیر قابل ملاحظه است.

خانواده به عنوان نخستین جایگاه شکل گیری و جهت دهی به شخصیت فرد به دلیل فقر آموزشی که دارند نقش اصلی را در گرایش نوجوانان و جوانان به مواد مخدر جدید ایفا می کنند بنابرین به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ( ۵ تیرماه) معاونت بهداشتی دانشگاه در زمینه پیشگیری از اعتیاد در خانواده متن ذیل را جهت ارتقاء آگاهی خانواده های محترم تهیه نموده است.

خانواده به چند دلیل مهمترین محیط برای پیشگیری از سوءمصرف مواد است. نخست آنکه والدین موثرترین افراد زندگی بچه ها هستند و از ابتدای زندگی او به فرد دسترسی دارند. دوم اینکه والدین مهمترین الگوی رفتاری فرزندان هستند و سوم اینکه بهترین زمان برای پبشکبرى اولیه از مصرف مواد سالهای زندگی فرد در خانواده یعنی کودکی و نوجوانی است تحقیقات نشان داده است که اگر پیشگیری از طریق خانواده باعت به تعویق افتادن اولین مصرف سیگار با هر ماده دیگری باشد یا به عبارت دیگر خانواده ها فرزندانشان را بدون تجربه مواد به ۱۸ سالگی برسانند، شانس ایجاد مشکلات جدی سوء مصرف مواد و اعتیاد در سالهای بعدی زندگی کاهش می یابد. بد نیست در اهمیت پیشگیری اولیه از سوء مصرف مواد در دوران کودکی و نوجوانی به این نکته هم اشاره کنیم که برخی پژوهشها نشان داده است مصرف مواد در این دوران میتواند بر مغز فرد که هنوز دوره رشد و تکامل أت کامل نشده است تاثیراتی برگشت ناپذیر بگذارد. در زیر به چند مهارت اساسی که به سالم نگه داشتن فرزندانشان از اعتیاد و به استحکام و ثبات خانواده کمک می کند اشاره می کنیم.

ارتباط خوبی با فرزندانمان برقرار کنیم و آن را حفظ نماییم .
با فرزندانمان صحبت کنیم .

این موضوع بسیار بدیهی در بسیاری خانواده ها به دلایل مختلف از جمله ساعات طولانی کار یک یا هر دوی والدین مغفول می ماند. والدین با پست سعی کنند هر روز حداقل دقایقی را برای گفتگو با هر یک از فرزندان اختصاص دهند. نباید فراموش کنیم که هدف ما از هر فعالیت شغلی فراهم کردن شرایط برای یک زندگی موفق فردی و خانوادگی است و لازم است مراقب باشیم آرامش و رابطه صمیمی بین اعضای خانواده فدای کار نشود.

لازم است ضمن ایجاد شرایط مناسب از فرزندمان بخواهیم پرسش هایش را با ما مطرح کند و راجع به دیدگاهها اهداف علایق و آرزوهای خود صحبت کند، برای شروع گفتگو می توانیم نظر او را راجع به موضوعات ساده جویا شویم. همچنین میتوانیم در باره ی مشکلات و چالش هایی که فرزندمان در طول روز با آنها مواجه شده است صحبت کنیم و نحوه ی کنار آمدن با آنها را مورد بررسی قرار دهیم و از این طریق به او در یادگیری مهارتهای حل مسئله کمک کنیم . این مهارت به او کمک میکند تا در مواجه با مشکلات تحت تاثیر فشار همسالان قرار نگیرد و برای حل مشکل به مواد مخدر روی نیاورد.

گاهی نوجوان احساس می کند که از مهارت کافی برای صحبت کردن برخوردار نیست. او احساس می کند که فقط بزرگسالان مهارت کافی در برقراری ارتباط و گفتوگو دارند. آنان به موقع و به جا صحبت می کنند. در حالی که نوجوان احساس می کند چنین مهارتی ندارد ، پس سعی می کند کمتر صحبت کند. او اعتماد به نفس کافی برای صحبت کردن و ابراز عقیده ندارد و اینجا وظیفه والدین است که با ایجاد فضای امن و محبت آمیز او را به بیان نظراتش تشویق کنند.

به جای نصیحت و موعظه احساسهای فرزندانمان را درک کنیم و به آنها احترام بگذاریم.

برخی اوقات کودکان نسبت به موقعیت ها واکنش هایی نشان میدهند که از دید یک بزرگسال ممکن است نامناسب یا غیر عادی بنظر برسد. انجه برای یک بزرگسال جزیی و بی اهمیت است ممکن است برای کودکان بسیار با اهمیت است. ایں موضوع به نگرش متفاوت آنان به موضوعات و موقعیت هایی که برای نخستین بار تجربه می کنند باز می گردد.

مهم است که به جای قضاوت کردن به آنان نشان دهیم که احساساتشان را می فهمیم و این احساسات برایمان مهم است. برای نمونه هنگامی که فرزندمان از آموزگار سخت گیرش شکایت دارد گفتن این که این سخت گیری به نفع خود شما است ” ارتباط را می بندد و بهتر است با گفتن جملاتی مثل ” می فهمم که از دست معلمت ناراحت هستی “بگذاریم بیشتر در مورد موضوع صحبت شود.

گوش کرد فعال را تمرین کنیم .
برای گوش کردن فعال مهم است که وقتی فرزندمان می خواهد با ما صحبت کند فعالیتهای خود مثل تماشای تلویزیون، خواندن روزنامه یا کار منزل را قطع کنیم. رویمان را به سوی او برگردانیم و با ارتباط چشمی مناسب به وی نشان دهیم که به گفته هابش توجه داریم.

زمانی که نسبت به انچه فرزندمان میخواهد بگوید علاقه نشان می دهیم او هم سر صحبت را باز میکند و حرف هایش را راحت تر به ما می گوید . تکنیکی که نشان می دهد ما به حرفهای او گوش کرده و در کش میکنیم این است که گفته های فرزندمان را به شکل مناسبی به او بازگو کنیم .مثلا فرزندمان می گوید دوست دارم فوتبال بازی کنم اما همان ساعتی که من تمرین فوتبال دارم، تلویزیون فیلم مورد علاقه مرا نشان می دهد ، می توانیم بگوییم مثل این که انتخاب سختی داری از به طرف دوست داری فوتبال بازی کنی از طرف دیگه فیلم تماشا کنی. فکر می کنی چه کار می شود کرد؟

سوال کردن و نظر خواهی را فراموش نکنیم.
وقتی کودکمان فکر میکند به نظراتش اهمیت داده می شود در گفتگو ها و اظهار نظرها مشارکت می کند. هم در مورد مسائل روزمره از بچه ها سوال کنیم و هم از آنان راجع به تصمیمات خانوادگی نظر بخواهیم. علاقه نشان دادن به نظرات فرزندان موجب می شود که آنان علاقه بیشتری در گفتگوی با ما پیدا کنند ونظراتشان را با ما در میان بگذارند .اگر بتوانیم راجع به مسائل و رویدادهای روزانه با فرزندمان گفتگو کنیم او هم به نوبه خود در برابر مسائل جدی ترک به ما روی می آورد و نظرها را جویا می شود .

بیشتر تشویق کنیم تا انتقاد.
همه کودکان جنبه های مثبتی در رفتارهایشان دارند. کافی است ما به آنها توجه کنیم. یادآوری کردن توانایی ها و صفات خوب کودکان به آنها کمک می کند ارزش خود را بهتر بشناسند و اعتماد بنفس بهتری داشته باشد. تاکید بر صفات تفی و نقاط ضعف به صورت تکراری و با لحن سرزنش آمیز نه تنها کمکی نخواهد کرد بلکه فرزندمان را از ما دور خواهد کرد.

اگر در هر کارنامه اول نمره های ضعیف را یاد آور شویم ممکن است فرزندمان ترجیح دهد مشکلاتش را با ما در میان بگذارد یا ضعف هایش را از ما پنهان کند.

حواسمان به کنجکاوی کودکان باشد. خوشبختانه در کشور ما علاوه بر ممنوعیت مصرف و تبلیغ مشروبات الکلی تبلیغ دخانیات هم ممنوع است. کودکان راجع به سیگار، الکل و مواد مخدر بطور دائم در معرض پیام های تلویزیونی در سریال ها و فیلم های سینمایی شبکه های داخلی و به ویزه شبکه های ماهواره ای هستند. همچنین آنان اطلاعات و پیام هایی هم از سینما مجلات و روزنامه ها ، مدرسه و دوستان دریافت می کنند . بسیاری از کودکان و نوجوانان نسبت به مواد کنجکاو هستند و برخی بخاطر ارضاء حس کنجکاوی مواد مصرف می کنند . لازم است والدین راجع به موادی که ممکن است فرزندانشان با آنها مواجه شوند آشنایی داشته باشند و با برقراری ارتباط مناسب با فرزندان او را از عواقب مصرف مواد اگاه سازند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.