فردای انتخابات ایالات متحده در ایران چه خواهد شد؟!
۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۵
شناسه : 7665
عدم تفاوت چندان سکانداران کاخ سفید

جمهوری اسلامی ایران در حال گذار از آخرین سال دولت تدبیر و امید است که اتفاقات مهم و غیر مهم بسیاری را در این ورطه در حال تجربه است که از آنها می توان به تحریم های ظالمانه ایالات متحده، مشکلات عدیده سیاست داخلی و در نهایت مسئله انتخابات ایالات متحده و همچنین انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد، همه این اتفاقات سبب می شود تا جامعه ایران یک شرایط سیاسی خاص پیدا کند.

اما پرسشی که در اینجا پیش می آید این است که کدام یک از این اتفاق ها تاثیر بسزایی در سرنوشت مردم جامعه ایران خواهد داشت؟ در پاسخی کوتاه باید بیان کرد که گره زدن مسائل سیاست داخلی به مسئله مهمی همچون سیاست خارجی یک خطای استراتژیک است و این خطا می تواند عواقب بسیار نامناسبی در ابعاد گوناگون اعم از اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برای جامعه ایران داشته باشد.

اصولا در عالم سیاست و روابط بین الملل نمی توان گفت که هیچ پدیده ای تاثیر گذار نیست اما میزان این تاثیرگذاری به عملکرد کارگزاران سیاسی کشورهای مختلف باز می گردد. در این بین انتخابات ایالات متحده نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. این انتخابات که بین دو جناح اصلی ایالات متحده یعنی جمهوری خواهان و دموکرات ها در حال برگزاری است یک پیام واضح و شفاف برای جامعه داخلی آمریکا دارد و آن این است که در این انتخابات فارغ از پیروزی هر یک از این دو جناح مفهوم امنیت  و کیان ملی از هر چیزی مهم تر است و در نگاهی دیگر پیامی برای کشورهای خارجی دارد که هرگونه ارتباط در هر سطحی بر همین مبنا یعنی امنیت و منفعت ملی شکل خواهد گرفت.

در رابطه با تاثیر این انتخابات بر جمهوری اسلامی ایران سه طیف نظری وجود دارد؛ عده ای از تحلیگران بر این باورند که اگر کاندیدای دموکرات بر مسند کار بنشیند به طور مجدد بر تعهدات بین المللی از جمله برجام باز خواهد گشت و تحریم ها نیز از بین خواهد رفت، این تحلیل شاید از منظر تئوریک جنبه ای صحیح داشته باشد اما در فضای کنونی جامعه بین الملل، کمی دور از ذهن به نظر می رسد. تحلیگران دسته دوم بر این باورند که اگر کاندیدای جمهوری خواهان بر مسند قدرت بنشیند در دور دوم می توان انتظارات بهتری را از جامعه بین الملل و به طور مخصوص ایالات متحده داشت و انتظار یک تغییر رویکرد را از این جناح دارند اما در نهایت در سومین بیان که نگارنده نیز به این امر معتقد است باید بیان کرد که جمهوری خواهان و دموکرات ها هر دو، روی های مختلف یک سکه اند و تنها شیوه گفتمان آنها در قبال جمهوری اسلامی ایران ممکن است متفاوت باشد و هیچ فرقی با یکدیگر ندارند.

آن چیزی که از فردای انتخابات ایالات متحده در جامعه ایران از اهمیت بالایی برخوردار است این است که نگاه مردم جامعه و همچنین کارگزاران سیاسی به تمام ظرفیت های داخلی معطوف شود تا بتوان در کنار سیاستگذاری های اقتصاد مقاومتی جامعه ایران را نسبت به آثار و پیامدهای هر پدیده سیاسی مقاوم کنند.

در پایان باید بیان کرد که آن چیزی که برای مردم ایران در شرایط کنونی باید از اهمیت بالایی برخوردار باشد تفکر و انتخاب کاندیدایی در انتخابات ۱۴۰۰ است تا بتواند این مهم یعنی مقاوم شدن جامعه ایران نسبت به تمامی تهدیدات را با سیاستگذاری های مناسب به سر منزل مقصود برساند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.