فصل اول

یکی از جذابیت های مشاور امنیت ملی بودن، تعدد و حجم بالای چالش هایی است که با آنها مواجه می شوید. اگر علاقه ای به هرج و مرج و بحران، بلاتکلیفی و خطرپذیری ندارید بهتر است حرفه دیگری را امتحان کنید. همه این ها در حالی رخ می دهد که تحت فشار انبوه اطلاعات، حجم زیاد کار و تصمیماتی که باید اتخاذ شود، قرار دارید. به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری امریکا یک شخصیت بین المللی و داخلی محسوب می شوید و این جذابیت دارد ولی در عین حال درگیر تضادهای درونی غیرقابل وصفی هستید. هیجان انگیز است! اما تقریبا ممکن نیست بتوانید به فرد دیگری توضیح دهید چگونه همه این چیزها را که اغلب به هیچ روش منسجمی شدنی نیست، کنار هم قرار می دهید.

من نمی توانم نظریه جامعی درباره تغییر و تحولات دولت ترامپ ارائه دهم زیرا اصولا چنین کاری ممکن نیست. در واشنگتن، باور کلی درباره مسیری که ترامپ طی کرده، یک باور درست نیست. حقیقت پذیرفته شده برای کسانی که تلاشی برای دانستن نمی کنند، این است که ترامپ همیشه آدم عجیب و غریبی بوده است، اما در ۱۵ ماهه نخست دوران ریاست جمهوری اش هنوز درباره جایگاه جدیدی که در آن قرار گرفته بود، مطمئن نبود و به نوعی تحت نظر حلقه موسوم به «محور بزرگان» (کنایه از ریش سفیدان و افراد با تجربه ای مانند رکس تیلرسون وزیر امور خارجه پیشین، جیمز متیس وزیر دفاع پیشین و مک مستر مشاور امنیت ملی پیشین) قرار داشت. به همین دلیل برای اینکه دست به اقدام مهمی بزند مردد بود. اما به مرور، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرد، محور بزرگان از دولت او خارج شدند، همه چیز به هم ریخت و افراد «بله قربان گو» ترامپ را دوره کردند.

بخش هایی از این فرضیه درست است اما تصویر کلی ساده لوحانه به نظر می رسد. محور بزرگان از بسیاری جهات دائما مشکلاتی را به بار می آوردند، همچون افراد با اخلاق و بزرگ منش (اصطلاحی که از فرانسوی ها عاریه گرفته ام و در رابطه با کسانی استفاده می شود که خود را از لحاظ اخلاقی برتر از همه می دانند). این فقط به خاطر موفقیت این عده در کنترل و مدیریت ترامپ نبود بلکه به خاطر این بود که دقیقا عکس این قضیه عمل می کردند. آنها تقریبا به قدر کافی برای برقراری نظم و انضباط تلاش نکردند و آنچه انجام دادند به طور شفاف اهداف شخصی شان را تامین می کرد و آشکارا نادیده گرفتن بسیاری از اهداف روشن و صریح ترامپ بود (اعم از اهداف ارزشمند و بی ارزش) که ذهن بالقوه مشکوک او را تغذیه می کرد و این مساله تعامل سیاسی قانونی با رئیس جمهور ترامپ را برای کسانی که بعدها به تیم او پیوستند، دشوار کرد. مدت ها احساسم این بود که مشاور امنیت ملی وظیفه دارد اطمینان دهد رئیس جمهوری در هر تصمیمی که باید اتخاذ شود، گزینه های پیشنهادی را درک می کند و بعد از آن به وی اطمینان دهد که بخش های اداری مربوطه این تصمیم را اجرایی می کنند. فرآیند کاری شورای امنیت ملی مطمئنا برای روسای جمهوری مختلف متفاوت است اما این ها اهداف مهمی بودند که باید در این فرآیند محقق می شدند.

اما از آنجایی که «محور بزرگان» عملکرد ضعیفی در خدمت به ترامپ داشتند، او به گمانه زنی درباره انگیزه های آنها پرداخت و از نظر خودش برخی توطئه های پشت پرده را کشف کرد. علاوه بر این ترامپ به طرز حیرت انگیزی درباره نحوه اداره کاخ سفید بی اطلاع بود؛ چه برسد به اینکه بخواهد دولت فدرال به آن عظمت و بزرگی را اداره کند.

نمی توان گفت که صرفا حلقه «محور بزرگان» مسئول به وجود آمدن چنین ذهنیتی برای ترامپ بود. ترامپ، ترامپ است دیگر و کاری نمی شود کرد. من به این نتیجه رسیدم که او باور دارد می تواند به طور ذاتی و غریزی و با تکیه بر روابطش با سران کشورهای خارجی و بهره گیری از مهارت های نمایشی که مخصوص شوهای تلویزیونی است و همیشه آنها را در پس ذهن خود دارد، دستگاه اجرایی را اداره کرده و سیاست های امنیت ملی را طراحی و اجرا کند. به نظر می رسد در حال حاضر غریزه، روابط شخصی و شومن بودن عناصر اصلی کارهای نمایشی ترامپ را تشکیل می دهند. اما این ها کفایت نمی کند و فقط ظاهر ماجرا است. برخورداری از قدرت تجزیه و تحلیل، برنامه ریزی، نظم فکری و سختگیری، ارزیابی نتایج، اصلاح اشتباهات و ویژگی هایی از این دست، مهارت های اولیه برای تصمیم گیری و غلبه بر مشکلات و موانع در سطح ریاست جمهوری هستند که بعد غیر جذاب این شغل حساس نیز محسوب می شوند.

بنابراین از لحاظ سازمانی نمی توان انکار کرد که دوره انتقال قدرت و سال نخست ریاست جمهوری ترامپ به شکل جبران ناپذیری نابود شد. فرآیندهایی که باید فورا ملکه ذهن می شدند بویژه برای بسیاری از مشاوران ترامپ که سابقه اجرایی حتی در پست های پایین را نداشتند، هرگز اتفاق نیفتاد. شخص ترامپ و بیشتر اعضای تیمش هرگز دستورالعمل ها و راهنماهای تهیه شده برای عوامل اجرایی دولت را نخواندند و شاید درکی از این موضوع نداشتند که با خودداری از این کار به طور خودکار عضو «دولت پنهان» (دولتی قوی تر از دولت منتخب) نمی شوند.من وارد چنین آشفته بازاری شدم و مشکلاتی را دیدم که می توانست در ۱۰۰ روز نخست دولت ترامپ یا حتی زودتر از آن، رفع و رجوع شود. روشن بود که تغییر دائمی کارکنان و مقامات کاخ سفید هیچ کمکی به بهبود اوضاع نمی کند و «جنگ همه علیه همه» در کاخ سفید هم کمکی به پایان ماجرا نکرد (اصطلاح لاتین «جنگ همه علیه همه» را از توماس هابز فیلسوف انگلیسی درباره خشونت و ستیزه جویی ذاتی بشر گرفته ام). شاید کمی اغراق آمیز باشد که بگوییم توصیف هابز از ذات بشر به عنوان موجودی «منفرد، مفلوک، کثیف، وحشی و کوتوله» به طور دقیق زندگی در کاخ سفید را توصیف می کرد اما بسیاری از مشاوران کلیدی کاخ سفید در پایان دوران خدمت خود به کاربرد چنین توصیفاتی گرایش پیدا می کردند.همان طور که در کتاب قبلی ام با عنوان «تسلیم شدن گزینه ما نیست» توضیح داده ام رویکرد من در عمل به وظایفم در دولت همیشه استفاده حداکثری از ظرفیت ساختارهای سازمانی و اداری در دستگاه محل خدمتم (دولت، دستگاه قضایی و آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده) بوده تا بتوانم راحت تر به اهدافم برسم.

هدف من فقط دریافت یک کارت عضویت ساده نبود (اینکه فقط عضو بلا اثر یک سازمان باشم)، بلکه می خواستم گواهینامه رانندگی را بگیرم (راهبر و پیش برنده باشم). اما این طرز تفکر در کاخ سفیدی که ترامپ میزبان آن بود، رایج نبود. در روزهای نخست حضورم در اتاق مشاور امنیت ملی در بال غربی کاخ سفید (محل دفتر اجرایی رئیس جمهوری) تفاوت بین این رئیس جمهوری و روسای جمهوری قبل از او بسیار تکان دهنده بود. اتفاقی که روزی درباره یک موضوع خاص رخ می داد، اغلب کمتر شباهتی به اتفاق روز بعد یا روز بعدتر از آن داشت. افرادی که به نظر می رسید این موضوع را درک کرده به آن اهمیت می دهند و حتی علاقه مند به رفع آن هستند، بسیار معدود بودند، بنابراین اوضاع بهتر نمی شد و این نگران کننده بود و امکان فرار از آن هم وجود نداشت. این نتیجه گیری ای بود که فقط بعد از پیوستنم به دولت ترامپ حاصل شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.