حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ 10 شوال 1441 Monday, 1 June , 2020 ساعت ×
مصاحبه اختصاصی بیسیم‌چی

بازخوانی انقلاب ۱۳۵۷

شناسه : 3759 ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶ ارسال توسط : نویسنده : حامد محرم نیا منبع : بیسیم‌چی

(۲۶ دی ۱۳۹۸) چهل و یکمین سالگرد فرار شاه مخلوع از ایران است به همین مناسبت با حاج حسن مکارمی مصاحبه را ترتیب دادیم که در ادامه می‌توانید آن را مطالعه نمایید

بازخوانی انقلاب ۱۳۵۷

امروز (۲۶ دی ۱۳۹۸) چهل و یکمین سالگرد فرار شاه مخلوع از ایران است؛ فراری که دفتر سلطنت پهلوی ها و زندگی مردم ایران زیر سلطه قدرتهای استکباری جهان را برای همیشه فرو بست. این نخستین باری نبود که پهلوی دوم فرار را بر قرار ترجیح می داد اما اگر در سال ۱۳۳۲ با کودتایی سیاه، امریکا مهره دست نشانده خود را به کرسی حکومت بازگرداند در سال ۵۷ دیگر نه جامعه پذیرای سلطنت بود و نه محمدرضا پهلوی و دار و دسته اش توان رویارویی با موج خروشان انقلابیون را داشتند. فرار شاه آغاز فصلی جدید در حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران بود.
به همین مناسبت بیسیم چی مصاحبه اختصاصی با حاج حسن مکارمی تربیت داده است که از شما عزیزان دعوت میکنم آن را مطالعه نمایید

-اگر مشکلی ندارد میخواهیم اول از حسینیه زیارت عاشورا شروع کنید که در چه سالی شروع به کار کرده است و چه فعالیت هایی در این مکان انجام می‌گیرد تا مخاطبان ما بیشتر با این حسینیه و فعالیت های آن آشنا شوند

+حسینیه زیارت عاشورا در اصل در سال ۱۳۹۰ تاسیس شده است ولی هیئتی که به نام زیارت عاشورا در شهر معروف  است در سال ۱۳۶۸ بعد از ۸ سال دفاع مقدس تشکیل شد. من آن موقع در اردبیل نبودم و در مشهد بودم و آن‌جا هم یک هیئت به نام هیئت زیارت عاشورا داشتم که آن هیئت در منزل خانواده های شهدا برگزار می‌شد. پس از جراحت سختی که در دوران دفاع مقدس داشتم و تیری که از ناحیه مغز خورده بودم دیگر نتوانستم در مشهد مقدس زندگی کنم و به اردبیل بازگشتم و در اردبیل در سال ۱۳۶۸ این هیئت زیارت عاشورا را ایجاد کردم.

حالا دلیل انتخاب این اسم برای هیئت این است که من به مدت ۴ سال با یک شهید هم خانه بودم که ایشان به دعای زیارت عاشورا علاقه شدیدی داشت و همواره به من توصیه می‌کرد هر قدر که میخواهی در زندگی موفق باشی دعای زیارت عاشورا بخوان، خودش هم همیشه دعای زیارت عاشورا را زمزمه می‌کرد. به دلیل یاد و خاطره آن ایام و شهدا تصمیم گرفتم نام هیئت را زیارت عاشورا انتخاب کنم.


دعای زیارت عاشورا تنها دعایی است که در آن درخواست مادی و دنیوی وجود ندارد و به قول معروف این دعا هم معرفت به ولایت است و هم برائت از مشرکین است.
در اوایل کار نزدیک ۲۵ نفر در این هیئت بودیم الان که سال۱۳۹۸ است الحمد الله الان نزدیک ۳۰۰۰ نفر عضو در این هیئت داریم که در شب های شهادت، شب های ولایت،ایام محرم و صبح های جمعه هر کدام اعضای مخصوص خود را دارند.

و الان این هیئت زیارت عاشورا پر رونق ترین هیئت مذهبی در استان اردبیل است.

ما قبلا مکان خاصی برای برگزاری هیئت نداشتیم و بیشتر در منزل ها هیئت را برگزار می‌کردیم که معایب زیادی داشت و باعث اذیت شدن همسایه ها می‌شد بنابراین هیئت ها در مساجد برگزار می‌کردیم و خدا را شکر الان هم برای خود یک مکان مشخص داریم به نام حسینیه زیارت عاشورا که در ابتدا یک خانه بود و بعدا با گسترش و توسعه تبدیل به این حسینیه شد که الان اینجا هر صبح جمعه هم قرائت قران داریم هم تفسیر قران داریم یعنی هم قران داریم و هم عترت.

هم تفسیر داریم هم منبر داریم و هم مداحی داریم و در ایام محرم هم اینجا دسته عزاداری داریم و تمام ولادت ها هم این‌جا جشن داریم و در تمام شهادت ها هم اینجا عزاداری داریم.

-علل و عوامل شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران چه بود؟

به نظر من انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ نبود بلکه به قبل تر از آن به سال ۱۳۴۲ بر میگردد،آن زمانی که رژیم منفور پهلوی در ایران شکل گرفت.

به نظر من استعمار گری انگلیس و جنایت هایی که رژیم امریکا در ایران انجام دادند و رهبریت امام خمینی باعث شد تا انقلاب به ثمر بنشیند.

این انقلاب هم به سر انجام نمی‌رسید مگر با سه عامل:اتحاد، رهبری و هدف اگر یکی از این سه محور نباشد انقلاب به سر انجام نمی رسد،در خیلی جا‌ها انقلاب شده است انقلاب فرانسه، انقلاب روسیه و… ولی خب  این‌ها به نتیجه نرسیده است.

-در آن زمان ها در سال۴۲ تا انقلاب وضعیت اردبیل چطور بود انقلابیون اردبیل چطور بود؟

+سن من زیاد به آن زمان ها قد نمی‌دهد و خودم هم متولد ۴۲ هستم ولی از بزرگان خودمان شنیده ام که در اردبیل فعالیت های بسیار زیادی انجام شده است مثلا سخنرانی های خدا بیامرز آیت الله موسوی اردبیلی و سخنرانی های آیت الله مشکینی و زحمت هایی که آقای مسائلی و زحمت های حاج آقا مروج که همه این افراد در شهر نخبه بودند و زحمت های بسیاری برای به ثمر رسیدن انقلاب کشیدند و بهترین آشیخ احمد محسنی هم بهترین وعاظ را برای سخنرانی در مسجد اعظم و میرزا علی اکبر به اردبیل دعوت می‌کردند.

-۲۶ دی ۵۷ چطور حس و حال مردم در آن موقع چطور بود؟

+هیچ وقت حس و حال اون روز ها رو از یادم نمیره یه شعری هست به این مضمون:

ظلمت کچیب وحشت سنیب \ الده عصا موسی گلیر
آفاق تا روشن اده \ عزم ایلیب بیضا گلیر
گوشلار اوچور کاروگودین سرمست اولون تسبیهیدن \ فجر اله یار عشرهم عاشق شیدا گلیر

یک آیه مشهور هم هست وَقُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ

حقیقتا این طور است و مردم واقعا خوشحال بودند که آن خون هایی که پای انقلاب ریخته شده بود به ثمر رسید و الحمد الله درایت و رهبری و دور اندیشی که امام خمینی داشت باعث به ثمر رسیدن این انقلاب گردید.

یک بار از امام خمینی پرسیدند که چطور شد این همه محبوبیت را به دست آوردید من شنیدم که امام پاسخ داده اند که هر چه کار کردم برای خدا بوده است.من آن روز هم هنگام شهادت سردار سلیمانی به بچه ها گفتم که اگر یک آیه به کوه نازل شود کوه منفجر می شود و می‌بینیم که وقتی یک شخص سخنان الهی و آیات قران را خود متبلور می‌کند آن شخص می‌تواند کوه را منفجر کند،همان طور که در شهادت سپهبد سلیمانی هم دیدیم که این شخص که از شاگردان مکتب امام خمینی(ره) شاگردان مکتب انقلاب بودند که این محبوبیت را در میان جامعه توانسته بودند کسب کننند و آن حماسه در کشورمان آفریده شد  وهمه افراد جامعه از این اتفاق ناراحت بودند.

-الان عده ای شایعه در جامعه درست می‌کنند که مثلا محمد رضا پهلوی در آن زمان خدمت های بسیاری را به جامعه کرده است و وضعیت مدارس در آن زمان بهتر بوده است و خارجی های بیشتری در ایران بودند و… و این مسائل را مطرح می‌کنند تا انقلاب را به حاشیه ببرند نظر شما برای این مسائل چیست؟

نظر من این است که تبلیغات در دست دشمن است الان هم همان طور که خودتان هم می‌بینید بعد از انقلاب اسلامی ۸۰ درصد دشمنی ها به صورت تبلیغات هست تا جوانان را از انقلاب جدا کنند.در زمان طاغوت هم تبلیغات در دست دشمن بود و دشمن محمد رضا را یکجور تبلیغ می‌کرد و انقلابیون را جور دیگر بیان می‌کرد رسانه ها مثل امروز وسیع نبودند،

و الان چرا این همه تبلیغات انجام می‌دهند ولی یمن بیدار است لبنان بیدار است افغانستان بیدار است سوریه بیدار شده است عراق بیدار شده است در اروپا هم عده ای هستند که بیدار شده اند نظر من این است که چون آن زمان تبلیغات در دست دشمن بود و خبر های واقعی جامعه را بروز نمی‌دادند مثلا حلبی آباد های آنچنانی،فساد های آنچنانی و بی بند و باری های آنچنانی و کلی معادن و چاه های نفت ما که در دست دشمن بود الان نگاه کنید دشمن چرا آن موقع ما را دوست داشت خودشان می‌گویند که برای نفت ما، ما را دوست داشتند.

الان بروید از صاحب نظران سوال بپرسید آن ها به شما می‌گویند که رضاخان چه فلاکت های های برای مردم ایران آورده است.

من همیشه گفته ام که حوزه های علمیه و صاحبان نظر کم کاری می‌کنند و روحانیت ما نیز کم کاری می‌کنند
الان که این همه شبهه بین جوانان ایجاد می‌کنند چرا؟ دلیل چیست؟
می‌خواهند جوانان را از انقلاب جدا کنند،جوانان را از قران جدا کنند.

-الان که ۴۱ سال از انقلاب گذشته است و در این ۴۱ سال مملکت از لحاظ سیاسی و اقتصادی پیشرفت های بسیاری کرده است الان از نظر شما این پیشرفت ها کافی است؟

+به نظر من کافی نیست،الان حضرت آقا که اول هر سال آن سال را نام گذاری می‌کند همه این نام ها از دور اندیشی حضرت آقا هست.

الحمدالله ما جوانان خیلی خوبی داریم همان طور که می‌بینید در عرصه دفاعی و نظامی پیشرفت های بسیار زیادی کرده ایم که نتیجه ان نیز اعتماد به جوانان است،آن روز هم در یک جلسه من گفتم که هرجا که روحیه دهه شصتی،روحیه انقلابی ۵۷ و سال ۴۲ در هر کجا اعم از اقتصادی فرهنگی و… این روحیه ها در آنجا جاری باشد قطعا تمام خاکریز ها را فتح خواهیم کرد.

-در مملکت برنامه ریزی های زیادی برای پیشرفت های اقتصادی و سیاسی انجام می‌گیرد و دشمن نیز برنامه ای جامع برای نابودی آن گرفته است و این همه تحریم های نفتی و غیر نفتی و تحریم های دارویی که باعث از دست رفتن بیماران سرطانی و… می‌شود نظرتان در این مورد چیست

+حضرت آقا چندین بار در سخنرانی های خود گفته اند که اگر متکی به تولیدات خودمان باشیم متکی به جوانان خودمون باشیم حتی اگر به دورتادور ایران هم دیوار بکشند باز هم ما موفق خواهیم شد.

-الان ۴۱ سال از انقلاب می‌گذرد و حضرت آقا هم با گام دوم انقلاب برنامه ۴۰ سال دوم انقلاب را داده اند.الان به نظر شما فرجام این انقلاب چی خواهد بود و آیا این ایده که حضرت آقا پرچم انقلاب را به دست صاحب اصلی انقلاب امام زمان خواهد داد محقق خواهد؟

+ان شا الله
من یک توصیه برای جوانان دارم اگر جوانان مومن انقلابی و مردم عزیز ایران به صحبت های حضرت آقا گوش کنند،مدیران و مسئولان و افرادی که در کشور مسئولیتی دارند به حرف های حضرت آقا گوش کنند طبق آیه :پیروزی با حق است ان شا الله این انقلاب به دست صاحب اصلی اش خواهد رسید

-سخن پایانی با مخاطبان ما

+من از مسئولان میخواهم که به جوانان اعتماد کنند و جوانان را قبول کنند و به آنان میدان بدهند، جوانان الان ما می‌توانند بیشتر از جوانان نسل های قبل برای ایران افتخار بیافرینند،.به نظر من هر وقت هر جا به این جوانان اعتماد کردیم و به آنان میدان دادیم بهترین نتیجه را گرفته ایم

-از شما تقدیر و تشکر می‌کنیم که امروز وقت خودتون را در اختیار ما قرار دادید و با ما مصاحبه کردید

در انتها نیز از آقای حسن زاده مسئول قرارگاه فرهنگی فاطمه الزهرا استان اردبیل و آقای علیمحمدی دبیر قرارگاه اندیشه ولایت که برای انجام این مصاحبه زحمت کشیدند تقدیر و تشکر مینماییم.

سایت حسینیه زیارت عشورای اردبیل

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.